Yazı Detayı
29 Aralık 2019 - Pazar 18:37
 
Şehit Yakınları ile Gazilerin Faizsiz Konut Kredisi Kullanımında Yaşadıkları Sorunlar/Çözümler - Bölüm 2
Gazi Servet Acun
 
 

Bir önceki yazımda şehit yakınları ve gazilere verilmiş haklardan olan ve her sene TÜİK’ in miktarını güncellediği 2019 yılı için 137.000 TL olan Faizsiz Konut Kredisi hakkında şehit yakınları ve gazilerimizden gelen sorulara cevap vermiştik.

Kısaca şu sorulara cevap vermiştik;  

* Şehit yakınları ile gaziler faizsiz konut kredisini anne, baba, kardeş gibi 1. Derece akrabalarının daireleri için kullanabilir mi?

* TOKİ 2019 yılı için şehit yakınları ile gazilerimize 137.000 TL kredi vermektedir. Almak istediğim ev 20.000 TL arta kalan meblağı kullanabilir miyim?

* İskan yani yapı kayıt belgesi olmayan daire için faizsiz krediyi kullanabilir miyim?

* Faizsiz Konut Kredisi Hakkını Arsa almak için kullanabilir miyim?

* Adıma kayıtlı arsa bulunmaktadır. Bu arsama ev yapmayı planlıyorum. İnşa edeceğim ev için bu krediyi kullanabilir miyim?

* Bir inşaat projesinden daire satın aldım ancak inşaat devam etmekte ve tapu bulunmamaktadır. Projeyi yürüten firma benden peşinat talep etmektedir. Bu krediyi peşinata kullanabilir miyim?

Bu soruların cevaplarını merak edenler bir önceki yazımıza şuradan ulaşarak cevapları okuyabilirler.

Şimdi yeni sorulara geçerek sizleri bilgilendirmeye devam edelim.

* Faizsiz konut kredisini çektiğimde taksitlendirme neye göre belirleniyor?

Memur olanların maaşlarının dörtte birinin yüzde yirmi beş fazlası olarak sabit olmak suretiyle belirlenir ve maaşınızdan otomatik kesilir. 6.000 TL maaş alan biri için hesaplama yapacak olursak; altı bin TL’nin 4/1’i 1.500 TL olacaktır. Bunun da %25’i 375 TL olacaktır. Böylelikle 6 bin TL maaş alan birinin TOKİ’ye Ziraat Bankası aracılığıyla ödeyeceği miktar 1.875 TL olacaktır. 3 bin TL alan bu miktarın yarısı olan 937,5 TL ödeyecektir. 

* Maaş bağlanmayan 15 Temmuz Gazileri faizsiz kredi kullandıklarında ödemeleri neye göre belirleniyor. Maaşlarına göre mi yoksa ayrıca bir kıstas mı belirlendi?

Bilindiği üzere 15 Temmuz Gazilerinin bir kısmı Toplu Konut Yönetmeliğinde belirtilen maaş şartı nedeniyle bir süre bu haktan yararlanamadı. Daha sonra yönetmeliğin ilgili kanun hükmünde kararnamelere göre yeniden düzenlenmesiyle bu hakkı kullanabilmişlerdi. 15 Temmuz gazileri burada üç farklı ödeme ile karşı karşıya kalmıştır. Memur olanlar ve malul maaşı bağlananlar yukarıda belirttiğim şekilde maaşlarından kesinti olacaktır. Ancak memur olmayan, malul da olmayan ve herhangi bir işte çalışmayan 15 Temmuz gazileri bulunmaktadır. Bu kapsamda olanlar için yönetmelikte kolaylık sağlanmış ve bu kişilerin kredi geri ödemeleri asgari ücretin üçte birinin yüzde 25 fazlası olacak şekilde belirlenmiştir. Asgari geçim sınırı belirlenerek taksitlendirme yapılmıştır. Bu konuda memur olanlar da asgari ücret nispetinde geri ödemelerinin planlanmasını talep edebilirler. Örnek verecek olursak 9 bin TL maaş alan biri taksit ödemelerinin asgari ücret nispetinde hesaplanmasını talep edebilmektedir. Sadece 15 Temmuz Gazilerinde sonradan çıkan yönetmelik nedeniyle bu şekilde bir seçim hakkı bulunmaktadır.  

* Faizsiz konut kredisi kullanarak satın almış olduğum evi üçüncü bir kişiye devir edebilir miyim? Borcu kapatmamamın bir mahsuru var mıdır?

İlgili yönetmelik gereğinde evinizi sadece borcunu kapatarak üçüncü bir kişiye devir edebilirsiniz. Borcu istediğiniz bir zaman diliminde kapatarak ipoteği kaldırabilirsiniz.

* Bu krediyi 3 yıl önce satın aldığım ev için kullanabilir miyim?

Yönetmelik gereğince ne yazık ki 3 sene önce aldığınız ev için bu krediyi kullanamazsınız. Zira zaman aşımı süresini aşmış bulunmaktasınız. Almış olduğunuz evin üzerinden 1 sene geçmiş olmasaydı bu hakkınızı daireniz için kullanabilirdiniz.

* Bu krediyi toplu borç kapama yapabilir miyim?

Yapabilirsiniz.

* Faizsiz konut kredisi kullanarak bir daire aldım. Şimdi dairemi satmak istiyorum. Yeni alacağım evi ipotek göstererek TOKİ’nin borcunu yeni eve taşıyabiliyor muyum? İpoteği bir başka eve devir edebilir miyim?

Yönetmelik gereği borcu devir gibi bir konu söz konusu değildir. İpoteği kaldırmanın tek yolu borcu kapatmaktır. Yeni eve devir edemezsiniz.

* Faizsiz konut kredisini kullandım ancak tarafıma bir ödeme planı verilmedi bu sebeple üç aydır ödeme yapmadım. Gecikme durumunda TOKİ’nin yaptırımı nedir?

İlgili yönetmelik gereğince taksitleri ödemediğinizde ödeme yapmanız için ihtarname gönderilerek aynı zamanda ipotek tesisi işlemi nedeniyle ipotek icraya verilerek eviniz haczedilir ve sözleşme hükümlerine riayet etmediğinizden eviniz satışa çıkarılır. Ödeme tablosu için Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile iletişime geçerek bu sorunu bildirdiğinizde maaş bordrosunu göndermeniz akabinde taksitleriniz ziraat bankası tarafından hesaplanacaktır.

* Faizsiz konut kredisini nasıl kullanabilirim?

Faizsiz konut kredisini kullanmak için öncelikle satın alacağınız evi bulup bu evin tapu fotokopisi, belediyeden alınarak ilgili belgeleri, maaş alıyorsanız son ay maaş bordronuz, SGK’ dan almış olduğunuz hak sahipliği belgesi ile birlikte ikamet ettiğiniz ziraat bankası şubesine giderek talepte bulunabilirsiniz.

* Benim eşim gazi ancak vefat etti bu hakkı ben kullanabilir miyim?

Eşinizin vefat evrakı ve SGK’dan almış olduğunuz hak sahipliği belgesi ve bir önceki maddede belirtmiş olduğum evraklarla birlikte bu hakkınızı kullanmak için gerekli başvuruları yapabilirsiniz. Eşiniz vefat ettiğinde sırasıyla bu hak size sizden sonra çocuklarınıza geçmektedir.

* Faizsiz konut kredisi ile yapı kullanım izin belgesi olan bir ev almak istiyorum. Ancak bankacı eve eksper göndermek istiyor. Eksper ücretini ödemek zorunda mıyım? Ayrıca tapu masrafı ödüyor muyum? İpotek tesis ücreti ödüyor muyum? Bunları ödersem geri alabilir miyim?

İlgili yönetmelik gereğince bu kredi kullanımında; avukat, eksper, ipotek tesis ücreti, tapu ücreti gibi tüm giderlerden sizler muafsınız. Ancak evinizin yapı kayıt belgesi yok ise eksper aracılığıyla gayrimenkul değerleme evrakı ücretini ödemek zorundasınız. İskanı olan evler için eksper gönderilmesine yönetmelik izin vermemiştir. Ödemek zorunda kalmış iseniz bu ödemelerinizin dekontları ile ile birlikte gelir idaresi başkanlığına yazacağınız bir dilekçe ile ödemelerinizi geri alabilirsiniz.

* Faizsiz konut kredisi ile bir ev aldım. Bu evi ipotekli olarak satış yapmak istiyorum. Ancak borcunu da kapatmak istemiyorum. Borç benim üstüme kalmak suretiyle evi devir edebilir miyim?

Bu konuda yönetmelik hükümleri gayet açık, satın almış olduğunuz daireyi borcuyla birlikte devir edebilirsiniz. Bunda alıcı borcunu kabul ederek bu daireyi sizden almış olabilir. Ancak Tapu Müdürlüğü ipotek sahiplerine el değişikliğini bildirmekle yükümlüdür. Böyle olduğunda şehit yakınları ve gazilere sağlanmış olan faizsiz kredinin üçüncü bir kişiye devir edildiği tespit edildiğinde TOKİ burada borcun tamamının kapatılmasını ilgililerden talep edecektir. Mağduriyet yaşamamak için borcunu kapatıp devir etmek en sağlıklı olanıdır.

* * *

Sorulan sorulara kısa cevaplar vermeye çalıştım. Esasen bu soruların hepsi ve daha yazmadığım onlarcası uygulamada gazilerimizin karşısına çıkmaktadır. Bu soruların hepsi şahsıma dönem dönem gazilerimizce sorulmuş uygulamada karşılaşılan sorular ve cevaplardır. Her bir soru esasen bir köşe yazısı olabilecek niteliktedir. Bu sebeple dönem dönem tek başlık altında daha detaylı yazılar da yazacağım.

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere esen kalın.

 
Etiketler: Şehit, Yakınları, ile, Gazilerin, Faizsiz, Konut, Kredisi, Kullanımında, Yaşadıkları, Sorunlar/Çözümler, -, Bölüm, 2, , ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
Gaziler Kaç Gün Prim Gününde Emekli Olmalıydı?
Anketler
Gazilerin 2. Emekliliğini Nasıl Yorumlarsınız?
Anketler
Sitemizin Çalışmalarını Nasıl Buldunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı